Uroczyste obchody 115-lecia Wodociągów Wałbrzych

7 grudzień 2015

Prawdopodobnie każdy słyszał już o akcji „dobra woda z kranu” prowadzonej przez Wodociągi Wałbrzych. To nie tylko puste słowa, ale realne działania, jakie za nimi stoją. Aby możliwe było uzyskanie tak wysokiej jakości wody, jaką mamy dzisiaj w swoich kranach, potrzeba było wielu lat intensywnej pracy, ciągłych modernizacji i nowoczesnych inwestycji. W tym roku Wodociągi świętują 115-lecie działalności w regionie wałbrzyskim, a uroczyste obchody tej rocznicy zwieńczone zostaną publikacją okolicznościowego albumu podczas konferencji naukowej na Zamku Książ.

 

WAW_115 lat_post FB-01

 

W Wałbrzychu pierwszy zorganizowany Zakład Wodociągowo-Kanalizacyjny powstał już w 1900 r. Był to przełomowy moment rozpoczynający szereg inwestycji i budowania podstaw solidnej firmy, jaką są dziś Wodociągi Wałbrzych. Przedsiębiorstwo swoim zasięgiem obejmuje 9 gmin w trzech powiatach, czyli obszar przeszło 630 km2. Aby należycie spełniać powierzone mu zadania, dysponuje ok. 900 km sieci wodociągowej i 500 km sieci kanalizacyjnej. Pracownicy Wodociągów Wałbrzych dbają, by każdego dnia świeża i czysta woda dotarła do 200 tys. mieszkańców. Te liczby mówią same za siebie.

Woda to nie wszystko

 

Działania Wodociągów Wałbrzych nie ograniczają się jedynie do ich podstawowej misji, jaką jest produkcja wody i odprowadzanie ścieków. Jesteśmy firmą odpowiedzialną społecznie, dbająca o rozwój lokalnej społeczności – kwituje Prezes Zarządu, Marek Mielniczuk Podejmowane są działania na rzecz edukacji ekologicznej, promocji sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu oraz inicjatywy o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Szczególnie w ostatnich latach podjęto wiele wartościowych inicjatyw w ramach projektu Wałbrzyska Akademia Wody.

 

Edukacja ekologiczna na pierwszym miejscu

 

Wałbrzyska Akademia Wody to lokalny projekt stworzony przez pracowników Wodociągów, w którym postawiono sobie liczne cele, m. in. edukacyjne, promocyjne oraz społeczne. Punktem wyjściowym był, prowadzony już od kilku lat, konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha”, który jest skierowany do wszystkich szkół z terenu działalności WZWiK, czyli do niemal 120 placówek oświatowych. Jest to bardzo dobry sposób prowadzenia edukacji ekologicznej w zakresie ochrony zasobów wody pitnej. W obliczu sukcesu, z jakim spotkała się akcja w poprzednich latach, w bieżącym roku postanowiono jeszcze bardziej ją rozszerzyć i zaangażować kolejnych uczniów. Również dzięki dotacji uzyskanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu uczestnicy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szkoły, których uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki, otrzymały vouchery pieniężne, a zwycięska placówka – Gimnazjum nr 1 w Jedlinie Zdroju, nosi zaszczytny tytuł Wałbrzyskiego Ambasadora Wody.

Innym projektem oświatowym jest utworzenie klasy zawodowej o profilu „monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych”. Uczniowie klasy o tej specjalności odbywają liczne praktyki w Zakładzie, a najlepsi z nich znajdą tutaj zatrudnienie.  W ten sposób firma dba o pozyskanie wykwalifikowanych pracowników w swojej branży.

Wodę piję – zdrowo żyję

 

Zgodnie z ideą „Wodę piję – zdrowo żyję” Wodociągi Wałbrzych wpierają drużyny i imprezy sportowe – są sponsorem tytularnym lokalnego klubu siatkarskiego MKS Chełmiec Wodociągi Wałbrzych, wspierają Klub Piłkarski Górnik Wałbrzych, Klub Sportowy AZS PWSZ Wałbrzych oraz Klub Victoria Aglomeracja Wałbrzyska. Podczas Toyota Półmaratonu Wałbrzych zapewniają kurtyny wodne, wspierają organizację lokalnych wydarzeń biegowych i rowerowych.

Wodociągi Wałbrzych pełnią także rolę mecenasa kultury. – Z ogromnym zaangażowaniem wspieramy lokalne wydarzenia kulturalne. W tym roku podjęliśmy współpracę m. in. z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Lalki i Aktora, wspieraliśmy Brave Kids, Dni Wałbrzycha oraz wydanie trzech publikacji książkowych o tematyce regionalnej. Czujemy się zobowiązani, by wspierać tego typu inicjatywy. – komentuje Tomasz Pluta, rzecznik WPWiK Sp. z o. o.

Dobra woda z kranu

 

Pracownicy laboratorium zapewniają, że woda w wałbrzyskich kranach nie ustępuje jakością tej butelkowanej – można ją pić bez obaw, także bez wcześniejszego przegotowania, jeżeli tylko stan wewnętrznej instalacji w budynku jest zadowalający. Żeby zachęcić do nowego, zdrowego nawyku, zamontowano zdroje wody pitnej we wszystkich wałbrzyskich szkołach, a także w placówkach w Jedlinie-Zdroju i w Szczawnie-Zdroju. Niedawno rozpoczęto  popularyzowanie picia kranówki także wśród mieszkańców – każde gospodarstwo domowe w Wałbrzychu otrzyma od Wodociągów prezent w postaci dzbanka z logo i napisem „Dobra woda z kranu”.

Ciągły rozwój receptą na sukces

 

Wodociągi Wałbrzych stawiają na modernizację i nowoczesność. Stała poprawa jakości świadczonych usług jest wynikiem nieustannego rozwoju i pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, dzięki którym zmodernizowano trzy oczyszczalnie ścieków oraz wybudowano i wyremontowano ponad 100 km sieci kanalizacyjnej. Całość inwestycji kosztowała ponad 300 mln. zł. Obecnie trwa kolejna inwestycja dotowana ze środków unijnych pn. „Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji”, w ramach której Wodociągi otrzymają 2,2 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Spójności. Starania Spółki zostały w tym roku bardzo hojnie docenione – Wodociągom Wałbrzych przyznano I miejsce w Plebiscycie Gospodarczym Muflony 2014 w kategorii Gmina/Firma Eko-Przyjazna, Złote Godło QI Najwyższa Jakość 2015 w kategorii „Usługa”, I miejsce w konkursie „Głośna Woda” za działania na rzecz edukacji ekologicznej, tytuł „Lider Rozwoju Regionalnego 2015” oraz II miejsce w Plebiscycie Gospodarczym „Gwiazdy Biznesu” w kategorii Biznes Odpowiedzialny Społecznie.

 

115 lat – to trzeba uczcić

 

Okazją do podsumowań będzie zaplanowana na 9. grudnia Konferencja Naukowa pt. „Wodociągi Wałbrzych – Historia i Współczesność”. Oprócz wykładów historycznych zostanie zaprezentowany także okolicznościowy album pt. „Wodny Świat Wałbrzycha. 115 lat tradycji Wodociągów Wałbrzych” wydany specjalnie na tę okazję. Będzie to kompilacja tekstu i zdjęć autorstwa Kazimierza Kozakiewicza oraz innych fotografii, m. in. autorstwa Piotra Frąszczaka i Tomasza Pluty. Publikacja jest częścią projektu dotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Konferencję zwieńczy Gala Jubileuszowa na Zamku Książ, w której będą uczestniczyć pracownicy oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowych z całej Polski. Wieczór uświetni występ zespołu „U Studni”.

plakat 115 lat